Troškovi rominga ne muče samo turiste iz Srbije

Bez autora
Aug 08 2023

Evropska komisija je saopštila da više od 81 odsto stanovnika EU može koristiti mobilne podatke, kao i pozive i poruke bez dodatne naplate.

Osim toga, istraživanje je pokazalo da ukupno 72 odsto anketiranih koji su putovali u EU, Norvešku, Island i Lihtenštajn putuju jednom ili dva puta godišnje. Još 28 procenata menja lokacije i više puta u toku godine. Građani Srbije od 1. jula 2021. godine bez rominga mogu da putuju u Severnu Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu. To znači da u ovim zemljama i ovog leta mogu da koriste usluge mobilne telefonije i internet po domaćim cenama. Grčka, u kojoj se svake godine odmara oko milion naših građana, nije na tom spisku, ali domaći operateri imaju određene popuste, kao i operateri u Grčkoj, u kojoj se aktivacijom domaće kartice može obezbediti pristup neograničenom internetu u trajanju od mesec dana za desetak evra.

Kada je reč o ostalim zemljama u kojima se odmaraju naši građani, većina se obavezno informiše o cenama i najpovoljnijim ponudama kako ne bi došlo do nekontrolisane potrošnje i računa koji mogu da budu hladan tuš posle mora. Kada je reč o Grčkoj, poziv iz ove zemlje, mada zavisi od mreže do mreže, u proseku košta 19,06 dinara, dolazni je 3,58 dinara, poruka je četiri dinara, a internet dinar. U slučaju da se iz Grčke zove neka druga destinacija, minut poziva je 102 dinara. Za zemlje koje su u prvoj zoni, poput Hrvatske ili Bugarske, odlazni pozivi su 102 dinara po minutu, dolazni 36, SMS je 24 dinara, a megabajt interneta 614,40 dinara. Za one koji odluče da koriste roming u Austriji, Francuskoj, Španiji, Italiji, na Malti ili u Turskoj, odlazni poziv koštaće 150 dinara, a dolazni 42, poruka je 30 dinara, a internet 737 dinara po megabajtu. Države su podeljene u pet zona, a jedna od omiljenih destinacija među našim turistima, Egipat, u četvrtoj je zoni, što znači da je odlazni poziv iz ove zemlje u bilo kom pravcu 360 dinara, dolazni je 90 dinara, poruka 48 dinara.

Iako Evropljani nemaju strah od toga da će ih sačekati previsoki račini jer nisu pazili kako koriste mobilne podatke, Britanci su u nešto drugačijoj poziciji. Prema jednom nedavnom istraživanju, 49 odsto njih i dalje ne zna za cene međunarodnog rominga. U proseku, naplaćuje im se dodatni 51 evro za roming u inostranstvu, a većina operatera korisnicima naplaćuje troškove korišćenja mobilnih podataka oko tri evra dnevno dok su u EU. Ako putuju dalje, taj trošak raste na sedam evra po danu, prenosi sajt „Šengen viza info”. Čak 32 odsto anketiranih Britanaca je izjavilo da je bilo iznenađeno računima koje su dobili posle odmora, a među tim korisnicima su uglavnom mladi između 25 i 34 godine. Više od polovine njih je izjavilo da će birati novog operatera i da će se voditi isključivo cenama u romingu. Inače, pristup podacima u inostranstvu je za većinu koji su krenuli u Evropu prioritet.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik